Surf Casting, çoğunlukla kıyıda durarak veya dalgalara girerek yapılan balık tutma sporudur. Kum veya kayalık sahillerden, dalga kıranlardan hatta iskelelerden dalgaların kırıldığı yerlerin hemen arkasına ya da kıyı şeridine doğru atış yapılarak bu kesimlerde yemlenen balıklar hedef alınır.Atışın mesafesini uzatmak için oldukça uzun ( genellikle 3.90-5.00 metre ) kamışlar ve yine kafa yapısı geniş, güçlü makineler kullanılır. Çift el kullanılarak yapılan çeşitli atış teknikleriyle, takımı hedef bölgelere ulaştırmak amaçlanır. Bu durum, avlanılan bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte bazı yerlerde kıyıdan 20-50 metre arası olabildiği gibi bazı yerlerde 100 metre ve üzeri mesafelere ulaşmak gerekebilir. Bu tür atış tekniklerinde sadece kollar değil tüm vücut bütünlük içinde hareket edip atış yapılmalıdır.
surfcasting1-1440x564_c
Bir çok atış tekniği olmakla beraber en yaygını ve kolayı kafa-üstü atışıdır. Standart olarak çoğu kişinin bilinçli bilinçsiz uyguladığı atış bu kategoriye girmektedir. Daha çok spin ve fly avcılığında kullanılan bu atış surfcastingte de uygulanmaktadır. Vücut atış yapılacak yöne dönük durulur, kamış ise makine gökyüzüne bakacak şekilde arkaya uzatılır. Kollar baş hizasına ya da üstüne kaldırılarak atış yapılır. Çoğunlukla ağırlık yere değdirilmez havada asılı şekilde bırakılır ama bazı uygulamalarda kurşun yere koyulur.
Diğer bir atış tekniği ise O.T.G. ( off the ground ) isminden de anlaşılacağı üzere ağırlık yerde olacak şekilde yapılır. Özel olarak yapılan bir uygulama ile kurşun yerden kesilerek hedefe gönderilir. Bu atıştaki en önemli unsur vücudun birlikte hareketidir. Kafa üstü atışında sadece kollar ile atış yapılırken O.T.G.’de ise kollar, bel ve ayaklar senkronize şekilde hareket etmelidir. Bu atış başlarda zor gibi görünse de pratik yaparak kişi, kendine en uygun stili geliştirebilir.Bir diğer atış ise Pendulum olup uygulanması epey zordur. Genellikle atış turnuvalarında sergilenen bu teknik, diğer iki atışa göre yemlenmiş takımı daha uzak mesafelere yollama imkanı sunar. Genellikle 2 parçalı kamışlar ile yapılan bu teknik, diğer kamışlarda istenmeyen hasarlara yol açabilir. Aşağıdaki video uygulama şekli açısından yardımcı olabilir.